亚洲人成影院在线播放高清|久久精品视频免费播放国产|日本亂倫近親相姦在线播放|国产九九免费观看思思

    <td id="rjvax"><strong id="rjvax"></strong></td>
    $3.50 CokeSmall 查看更多

     

    題目列表(包括答案和解析)

    根據(jù)價(jià)格細(xì)目表,判斷下列句子是否正確,正確的寫(T),錯(cuò)誤的寫(F)。

    MENU

    HAMBURGERS

    DRINKS

    RICE

    Chicken

    ¥5.50

    Juice

    ¥3.50

    Fried

    ¥2.00

    Egg

    ¥3.00

    Coke

    ¥2.00

    With meat

    ¥3.00

    Fish

    ¥4.00

    Coffee

    ¥2.50

    With eggs

    ¥2.50

    Beef

    ¥6.00

    Tea

    ¥1.50

    With vegetables

    ¥1.50

    1.The menu is for a restaurant.

    2.There are four kinds of hamburgers for you to choose.

    3. You can’t get soup here.

    4. You can’t  have a beef hamburger, a cup of coke and fried rice if you have

    ten yuan.

     

    查看答案和解析>>

     

    Menu

    Sandwiches

    Chicken           $5.20

    Egg               $3.60

    Beef              $4.50

    Turkey            $6.50

    Drinks

    Yogurt            $2.00

    Orange Juice      $1.70

    Coke              $ 2.50

    Coffee            $ 2.80

    Rice

    Fried             $3.50

    With chicken      $4.80

    With meat         $ 4.50

    Desserts

    Pizza             $2.50

    Banana shakes     $ 3.50

    Chocolate         $5.50

    1.How many kinds of sandwiches?

    A. Three.   B. Four.   C. Five.

    2. What dessert would you like best?

    A. Sandwich with egg.    B. Coffee.     C. Chocolate.

    3. How much is the rice with chicken and a glass of orange juice?

    A. $6.50.    B. $4.80.   C. $7.50.

     

    查看答案和解析>>

    Mail-order Advertisement                

    Moonlight Company Products for a Sale Environment

    A2477-HAND SOAP

    You are going to love this natural soap. There are no chemicals in it .It is very good for your hands and face.

    D4545-MICROBIAL INSECTICIDE

    Insects (昆蟲)are going to run away from our new microbial insecticide (環(huán)保殺蟲劑).It is safe and natural

    B2377-HOME CLEANER

    You are not going to need 5 or 6 chemical cleaners. You have Dr Clean! It is safe and strong ,and it cleans everything in your house !

    A2104-CANVAS BAG(帆布袋)

    You are going to say ,“No paper or plastic!”You have this excellent heavy canvas shopping bag

    item

    code

    Price

    Natural shampoo

    T6762

    $3.00

    Microbial insecticide

    D4545

    $2.50

    Canvas bag

    A2104

    $4.00

    Hand soap

    A2477

    $1.00

    Home cleaner

    B2377

    $2.23

    Postage :$3.50

    根據(jù)材料內(nèi)容選擇最佳答案,并將其標(biāo)號(hào)填入題前括號(hào)內(nèi)。

    1.What do you need if you want to kill ants?

         A. Microbial insecticide.                B. Moonlight Company.

         C. Canvas Bag.                          D. Dr Clean.

    2.You're going to love the natural soap, because ____  .

         A. it is clean                          B. ii smells sweet

         C. there are no chemicals              D. it is powerful

    3.How much will you pay if you want three shampoos and two canvas bag mailed to you?

       A. $12.25.    B. $ 20.50.     C. $13.50.   D. $17.

    4.What does the underlined word "it' most probably refer to?

         A. Canvas bag.    B. Chemical.        C. The house.  D. Dr Clean.

    5.How many products are mentioned in the ads ?

    A.3   B.4    C.4    D.5

     

    查看答案和解析>>

     Menu

    HAMBURGERS                       DRINKS

    Chicken             $5.50                     Orange juice          $1.50

    Egg                  $3.40                     Coke                  $3.00

    Fish                 $4.80                     Coffee               $5.50

    Beef                $6.20                     Tea                  $2.00

    RICE                                 DESSERTS

    Fried              $3.50                     Ice cream             $2.50

    With meat          $5.70                     Apple pie             $4.50

    With eggs          $4.20                     Fruit                  $3.50

    With vegetables      $3.90                Chocolate               $6.00

    1. Where do we often see a menu?

    A. In a hospital.              B. In a restaurant.

    C. In a supermarket.           D. In a school.

    2.I have only two dollars. What can I buy?

    A. Coke.          B. Ice cream.         C. Tea.          D. Fruit.

    3.I want to eat a beef hamburger, a cup of coffee and an apple pie. How much should I pay?

    A. $ 15.20.      B. $ 16.70.        C. $ 16.20.       D. $ 15.80.

    4.“Dessert” here means _______?

    A. 沙漠          B. 冷飲           C. 熱飲          D. 甜點(diǎn)

    5.The most expensive food in the above menu is _________.

    A. beef hamburger    B. rice with meat    C. coffee    D. chocolate

     

    查看答案和解析>>

    Welcome to our fantastic theme park—Lightwater Valley

    GREAT VALUE PRICES—PAY ONCE RIDE ALL DAY!

    DAILY ADMISSION PRICES(2012)

    Over 1.3m in height

    £19.45

    Under 1.3m in height

    £16.95

    Under 1.0m in height

    Free

    Seniors(老年人) / Disabled / Only 2 carers(陪護(hù)者)

    £10.95 per person

    Family ticket for 3

    £49.50

    Family ticket for 4

    £66.00

    Family ticket for 5

    £82.50

    Family ticket for 6

    £99.00

    Family ticket for 7

    £115.50

    WEBSITE PRICING: BOOK(預(yù)定) ONLINE AND SAVE UP TO £3.50 PER PERSON

    Over 1.0m in height

    £15.95 per person

    GROUPS:

    PAY BEFORE ARRIVAL                     PAY ON ARRIVAL

    --SAVE UP TO £7.50 PER PERSOM           --SAVE UP TO £6.50 PER PERSON

    12-20

     £13.95

      12-20

     £14.95

      21-99

     £12.45

      21-99

     £13.95

      100+

     £11.95

      100+

     £12.95

    1.If a 75-year-old woman and her daughter go to Lightwater Valley, how much will they pay for the tickets?

    A.£38.90.

    B.£30.40.

    C.£21.90.

    D.£27.90.

    2.Two 1.2m-tall children will go to Lightwater Valley. How much will they save if they book their tickets online?

    A.£2.

    B.£7.

    C.£1.

    D.£3.50.

    3.A group of 30 high school students will go to Lightwater Valley. In which way will they pay the least money?

    A.Booking by calling.

    B.Booking online.

    C.Paying on arrival.

    D.Paying before arrival.

     

    查看答案和解析>>


    同步練習(xí)冊(cè)答案