亚洲人成影院在线播放高清|久久精品视频免费播放国产|日本亂倫近親相姦在线播放|国产九九免费观看思思

    <td id="rjvax"><strong id="rjvax"></strong></td>
    8.A.At 2:55. B.At 3:05. C.At 5:03. 查看更多

     

    題目列表(包括答案和解析)

    Good morning!Welcome to our food shop.We have many things on sale.Please come in and have a look!

      Please look at our ads(廣告).Would you like some of them?Some food isn’t on the ads,such as(如)chicken and fish.The chicken is $20 a kilo and the fish is $25 a kilo.

         Fruit

    Bananas: $5.00 a kilo

    Apples: $4.00 a kilo

    Oranges: $4.50 a kilo

       Other Food

    Egg: $5.00 a kilo

    Bread: $2.00 a kilo

    Milk: $3.50 a bottle

    Rice: $30.00 a bag

    Orange juice: $2.50 a bottle

    (  )56. The ads are for_________.

        A. a toy shop  B. a clothes shop  C. a food shop

    (  )57. Mrs Green can buy three kilos of eggs with __________.

         A. $15.00   B. $10.00     C. $12.00

    (  )58. You have only $7.00,and you can buy__________.

    A. two kilos of oranges B. two bottles of milk C. three bottles of orange juice

    (  )59. You have $60.00 now.You can buy ________of apples or________of rice.

         A. 15 kilos;2 bags  B. 12 kilos;3 bags  C. 20 kilos;1 bag

    (  )60. Which is TRUE?

    A.In this shop,you cannot buy any food with only $3.00.

    B.This shop doesn’t have any chicken

    C.Fish isn’t on the ads,but we can buy it in the shop.

     

    查看答案和解析>>

    聽(tīng)下面5段小對(duì)話,每段對(duì)話后有一個(gè)小題,從題中的三個(gè)選項(xiàng)中選出一個(gè)正確答案,并標(biāo)在試卷的
    相應(yīng)位置。聽(tīng)完每段對(duì)話后,你都有l(wèi)0秒鐘的時(shí)間來(lái)回答有關(guān)小題和閱讀下一小題。每段對(duì)話僅聽(tīng)一遍。
    1. What is Julia going to do?
    A. Go camping.
    B. Do homework.
    C. Do housework.
    2. Where are they probably talking?

    A. in the classroom.
    B. In a shop.
    C. At home. 

    3. What's the time now?
    A. It's 2:30.
    B. It's 3:00.
    C. it's 2:00.
    4. What will the mother give Dave?
    A. A cup of coffee.
    B. An orange.
    C. Some salt. 
    5. Where is Jim now?
    A. At home.
    B. In a science museum.
    C. At school.

    查看答案和解析>>

    聽(tīng)小對(duì)話,根據(jù)你聽(tīng)到的內(nèi)容從每小題的三個(gè)選項(xiàng)中選出一個(gè)正確答案,每段對(duì)話聽(tīng)兩遍。?
    1. What is Julia going to do?? 
    A. Go camping.
    B. Do homework.
    C. Do housework.?
    2. Where are they probably talking??
    A. In the classroom.
    B. In a shop.
    C. At home.?
    3. What's the time now??
    A. It's 2:30.
    B. It's 3:00.
    C. It's 2:00.?
    4. What will the mother give Dave??
    A. A cup of coffee.
    B. An orange.
    C. Some salt.?
    5. Where is Jim now??
    A. At home.
    B. In a science museum.
    C. At school.

    查看答案和解析>>

    閱讀理解。
         Good morning! Welcome to our food shop. We have many things on sale.
         Please come in and have a look! Please look at our ads (廣告). Would you like some of them? Some
    food isn't on the ads, such as (如) chicken and fish. The chicken is $20 a kilo and the fish is $25 a kilo. 
     
    Fruit
    Bananas: $5.00 a kilo
    Apples: $4.00 a kilo
    Oranges: $4.50 a kilo

    Other Food
    Egg: $5.00 a kilo
    Bread: $2.00 a kilo
    Milk: $3.50 a bottle
    Rice: $30.00 a bag
    Orange juice: $2.50 a bottle
    1. The ads are for ________. 
    A. a toy shop
    B. a clothes shop
    C. a food shop
    2. Mrs Green can buy three kilos of eggs with ________.
    A. $15.00
    B. $10.00
    C. $12.00
    3. You have only $7.00, and you can buy ________.
    A. two kilos of oranges
    B. two bottles of milk
    C. three bottles of orange juice
    4. You have $60.00 now. You can buy ________ of apples or ________ of rice.
    A. 15 kilos; 2 bags
    B. 12 kilos; 3 bags
    C. 20 kilos; 1 bag
    5. Which is TRUE?
    A. In this shop, you cannot buy any food with only $3.00.
    B. This shop doesn't have any chicken.
    C. Fish isn't on the ads, but we can buy it in the shop.

    查看答案和解析>>

    聽(tīng)對(duì)話,回答問(wèn)題。
    1. What does Bob collect?
    A. Kites.
    B. Shells.
    C. Stamps.
    2. Why does he like collecting them?
    A. Because they are beautiful.
    B. Because they are interesting.
    C. Because they are expensive.
    3. How long has he been collecting them?
    A. For about 2 years.
    B. For about 3 years.
    C. For about 6 years.

    查看答案和解析>>


    同步練習(xí)冊(cè)答案